Pterostylben, resweratrol, koronawirus

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: koronawirus SARS-CoV-2, COVID-19, resweratrol, pterostylben.

Koronawirus SARS-CoV-2, jak pewnie wszyscy wiemy, jest sprawcą choroby górnych dróg oddechowych, nazwanej COVID-19 od anglojęzycznego skrótu: coronavirus disease 2019. Choroba COVID-19, jak również powszechnie wiadomo, spowodowała globalny kryzys zdrowotny i przyczyniła się do ogromnych komplikacji gospodarczych.

Choroba ta ma u różnych ludzi różny przebieg – od skąpoobjawowego po bardzo ciężki, a u znacznej części populacji zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przebiega w ogóle bez objawów chorobowych. Niemniej najbardziej dokuczliwa postać COVID-19 związana jest z ciężkim zapaleniem płuc wywołanym z jednej strony przez samą infekcję wirusową, z drugiej zaś przez przeciwwirusową odpowiedź immunologiczną organizmu gospodarza.

Jednakże na przestrzeni ostatnich lat wykazano, że wiele aktywnych biologicznie związków roślinnych o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających, takich jak przykładowo resweratrol, ma silne działanie przeciwwirusowe, skierowane przeciwko szerokiej gamie patogenów wirusowych, w tym przykładowo przeciwko koronawirusowi bliskowschodniego zespołu oddechowego (MERS-CoV), ludzkiemu wirusowi niedoboru odporności (HIV), syncytialnemu wirusowi oddechowemu i wirusowi grypy. Jeżeli natomiast chodzi o sposób działania, to okazuje się, że resweratrol hamuje bezpośrednio cykl replikacji wirusa.

Mając na uwadze potencjalne właściwości przeciwwirusowe resweratrolu, wykonano niedawno badanie mające na celu ocenę skuteczności resweratrolu oraz jego strukturalnego analogu, pterostylbenu, w leczeniu choroby układu oddechowego wywołanej infekcją koronawirusa SARS-CoV-2 (ter Ellen, 2021). W badaniu tym naukowcy wykorzystali różne typy komórek, w tym komórki nerki małpy, ludzkie komórki nabłonka płuc i ludzkie komórki nabłonka oskrzeli, aby zbadać, czy resweratrol i pterostylben mogą hamować replikację koronawirusa SARS-CoV-2 w układach biologicznych.

Aby wywołać infekcję i sprawdzić skuteczność, komórki nerki małpy zaszczepiono koronwirusem SARS-CoV-2 i jednocześnie potraktowano resweratrolem lub pterostylbenem. W efekcie przeprowadzenia tej procedury naukowcy zaobserwowali, że zarówno resweratrol, jak i pterostilben, zmniejszają wytwarzanie cząsteczek wirusowych w sposób zależny od dawki. W porównaniu z resweratrolem, pterostilben okazał się tutaj silniejszym środkiem przeciwwirusowym, który ograniczał replikację wirusa już przy znacznie niższych dawkach. Niemniej oba te związki wykazywały silne działanie przeciwwirusowe na długim odcinku czasowym.

Chociaż zarówno resweratrol, jak i pterostilben, nie wykazały znaczącego działania przeciwwirusowego w ludzkich komórkach nabłonka płuc, niemniej naukowcy zaobserwowali silne i długotrwałe działanie przeciwwirusowe resweratrolu i pterostylbenu, skierowane przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, w ludzkich komórkach nabłonka oskrzelowego.

Na podstawie uzyskanych wyników autorzy doszli do wniosku, że zarówno resweratrol, jak i pterostylben, wykazują skuteczną aktywność przeciwwirusową na wczesnym etapie rozwoju choroby COVID-19. Resweratrol lub pterostylben silnie hamowały bowiem replikację koronawirusa SARS-CoV-2, przede wszystkim w biologicznie bardzo istotnym modelu ludzkich komórek nabłonka oskrzelowego. Ponadto podkreślili, iż wykazali, że oba związki aktywnie zakłócają zakaźny cykl replikacji wirusa i bez uzupełniania związku w modelu badawczym wywierają długotrwałe działanie przeciwwirusowe, obejmujące do około pięciu cykli replikacji koronawirusa SARS-CoV-2 w zainfekowanych komórkach.

Autorzy przypomnieli również, że oprócz bezpośrednich właściwości przeciwwirusowych, hamujących replikację SARS-CoV-2, resweratrol i pterostylben mogą być również środkami skutecznymi w łagodzeniu nasilonej odpowiedzi zapalnej, obserwowanej u niektórych pacjentów w przebiegu choroby COVID-19. Jak bowiem już wcześniej wykazano, resweratrol i pterostylben posiadają właściwości przeciwzapalne, hamujące uwalnianie cytokin prozapalnych. A ponadto, jako przeciwutleniacze, resweratrol i pterostylben ograniczają generację reaktywnych form tlenu, co zapobiega destrukcji nabłonka zainfekowanych dróg oddechowych.

Przy czym pterostylben, jak stwierdzili autorzy badania, okazał się skuteczniejszy w hamowaniu replikacji SARS-CoV-2 niż resweratrol przy niskich stężeniach komórkowych związku aktywnego biologicznie. I rzeczywiście, jak w wielu badaniach wykazano, pterostylben jest związkiem aktywniejszym biologicznie od resweratrolu. Badacze wiążą ten fenomen ze strukturą chemiczną pterostylbenu, która zwiększa rozpuszczalność tego związku w tłuszczach oraz ogranicza drogi jego dezaktywacji i eliminacji, a tym samym poprawia jego przyswajalność i dostępność biologiczną.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.