Selen – kolejny minerał na wirusy

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: cynk, selen, koronawirus, SARS-CoV-2, COVID19.

W kontekście pandemii wirusowej choroby COVID-19 zrobiło się głośno o cynku jako o pierwiastku o aktywności przeciwwirusowej. A wszystko to za sprawą artykułu opracowanego przez zespół szanowanych naukowców, kierowany przez Amita Kumara. Artykuł ten był przeglądem badań dotyczących właśnie przeciwwirusowych właściwości cynku – niezbędnego składnika mineralnego, przyjmowanego powszechnie w postaci suplementów diety. Artykuł ten, którego tytuł brzmi: „Potencjalna rola suplementacji cynku w profilaktyce i leczeniu COVID-19”, został opublikowany w maju 2020 roku, w renomowanym czasopiśmie naukowym – Medical Hypotheses. Zapewne to właśnie pod wpływem tej publikacji w wypowiedziach medialnych wielu specjalistów pojawiły się sugestie, że do postępowania terapeutycznego przy chorobie COVID-19 powinny być włączane rutynowo suplementy cynku. Jak jednak szybko się okazało, cynk nie jest jedynym pierwiastkiem o aktywności przeciwwirusowej, a naukowcy zwrócili uwagę na równie znamienną rolę selenu w obronie organizmu przed skutkami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Chociaż chyba wszyscy to wiemy, niemniej warto przypomnieć, że COVID-19 to choroba zakaźna górnych dróg oddechowych, rozwijającą się na skutek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najczęściej choroba ta ma przebieg bardzo łagodny; większość zakażonych przechodzi ją bezobjawowo, ewentualnie odczuwa łagodne objawy, przypominające inne sezonowe choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych. Niemniej u niektórych może doprowadzić do zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy i wstrząsu septycznego, a nieraz nawet do zgonu. Ponieważ na dzień dzisiejszy nie istnieje oficjalnie zatwierdzona metoda, celowana na leczenie choroby COVID-19, dlatego w obszar zainteresowań wielu zespołów naukowych, w kontekście wspomagania organizmu w walce z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, trafiły rozmaite związki pochodzenia naturalnego, a więc również mikroelementy, znane już wcześniej ze swoich zdolności do wspomagania organizmu w walce ze skutkami sezonowych infekcji wirusowych.

Tak więc ze wspomnianego na wstępie opracowania naukowego dowiedzieliśmy się na temat cynku tyle, że pierwiastek ten wykazuje szereg bezpośrednich i pośrednich właściwości przeciwwirusowych, realizowanych poprzez bardzo różnorodne mechanizmy. Skuteczność cynku przeciwko wielu gatunkom wirusów jest warunkowana głównie jego zdolnością oddziaływania na procesy fizyczne, takie jak przyleganie i wnikanie wirusa do komórek, czy eliminacja jego powłoki. Cynk jednocześnie chroni i stabilizuje błony komórkowe zdrowych komórek gospodarza, a co za tym idzie, blokuje wnikanie wirusów do wnętrza zdrowych komórek, hamując w ten sposób szerzenie się infekcji. Cynk hamuje również proces rozmnażania się koronawirusów, osłabiając dynamikę odbudowy ich materiału genetycznego w postaci nici RNA. Przy tym cynk działa synergistycznie w połączeniu ze standardową terapią przeciwwirusową, wielokrotnie wzmacniając jej efektywność, co wykazano na przykładzie pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C i HIV oraz SARS-CoV-1.

Jednak podobnych opracowań, w podobnym kontekście, doczekał się również selen. Tytuły tych publikacji brzmiały równie wymownie: „Interakcje selenu i wirusa RNA: potencjalne konsekwencje zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)” i „Suplementacja selenu w profilaktyce zakażeń koronawirusem (COVID-19)”. Jedna z nich (ta druga) ukazała się nawet w tym samym czasopiśmie naukowym, które publikowało informacje odnośnie cynku, a autorem jej był duet polskich specjalistów w składzie: Marek Kieliszek i Bogusław Lipiński.

A publikacje te informują nas o tym, że niedobory selenu sprzyjają mutacji, replikacji i zjadliwości wirusów RNA, takich jak SARS-CoV-2. Jak również, że niski poziom selenu w surowicy krwi pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wiąże się z cięższym przebiegiem choroby, co pokazuje, że status selenu wpływa wyraźnie na obraz przebiegu infekcji SARS-CoV-2. Selen ogranicza negatywny wpływ wirusa SARS-CoV-2 na komórki śródbłonka naczyniowego i na agregację płytek krwi. Sole tego pierwiastka utleniają powierzchniowe białka koronawirusa, uniemożliwiając mu penetrację błony komórkowej, hamując wnikanie koronawirusów do zdrowych komórek i znosząc tym samym ich zakaźność.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.