Seta pod ogórka! A może pod pomidora…

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: likopen, pomidory, alkohol etylowy, wątroba, mózg.

Alkohol to nieodłączny towarzysz wielu radości życia. Mowa tu oczywiście o alkoholu etylowym, zwanym też prościej etanolem. Dzisiaj już wiemy, że w niewielkich ilościach jest nawet pożyteczny dla zdrowia. Tak bywa z wieloma truciznami… w niewielkich dawkach sprzyjają zdrowiu, choć w większych po prostu nas trują. Tak! Alkohol jest trucizną. Wie o tym z autopsji (nie tylko z książek) każdy, kto chociaż raz w życiu „wypił o jednego za dużo”.

Ci, którzy „nie wylewają za kołnierz”, czyli nadużywają alkoholu, mają zazwyczaj swoje sposoby korzystania z trunku, minimalizujące w ich opinii konsekwencje zatrucia etanolem. Jednym z takich sposobów jest picie pod ogórki kwaszone. Na ile skutecznym…? Trudno to ocenić. Zapewne chodzi tu o to, że ogórki kwaszone uzupełniają elektrolity, których strata pod wpływem działania alkoholu jest jedną z przyczyn późniejszego kaca.

Może jednak czas, by ogórka zastąpić pomidorem, albo przynajmniej dołożyć jako drugi składnik alkoholowego antidotum. Szklanka lub dwie soku pomidorowego „dzień po” to przecież też jeden ze sprawdzonych sposobów na kaca. Wprawdzie obca naszej kulturze, ale przez kulturę tę zaadoptowana, Krwawa Marry też może być ciekawym rozwiązaniem, również cieszącym się opinią sposobu na uniknięcie konsekwencji nadużycia alkoholu i „leku na kaca”. Znowu może chodzić tutaj m.in. o elektrolity, a szczególnie o potas, w który obfitują pomidory a którego ucieczka pod wpływem alkoholu jest jedną z przyczyn kaca. Ale tylko między innymi, albowiem pomidory zawierają jeszcze jeden ważny składnik, który, jak wynika z badań naukowych, niweluje szkodliwe dla zdrowia skutki nieumiarkowanego spożywania trunków.

Otóż badania naukowe pokazują, że aktywny składnik pomidorów może chronić zarówno wątrobę, jak i mózg przed uszkodzeniem spowodowanym nadmiernym spożyciem alkoholu. Wprawdzie dokładnie nie wiemy, czy likopen jest w stanie znosić klasyczne objawy kaca, ale w badaniach dowiedziono, że z całą pewnością chroni nasz mózg i wątrobę przed spustoszeniem sianym w tych narządach przez etanol.

Enzymy w wątrobie rozkładają alkohol, który pijemy, co powoduje uszkodzenie oksydacyjne komórek wątrobowych oraz rozległy stan zapalny narządu. W jednym eksperymencie na szczurach wykorzystano więc równowartość 100 gramów alkoholu spożywanego przez ludzi, co miało naśladować sytuację przewlekłego nadużywania alkoholu. Przetestowano tutaj trzy różne produkty z pomidorów: proszek pomidorowy jako odpowiednik całego pomidora, ekstrakt z pomidorów zawierający tylko składniki rozpuszczalne w tłuszczach oraz wyizolowany i oczyszczony likopen. A testy te pokazały, że sproszkowany pomidor zmniejszył skutki alkoholowego uszkodzenia wątroby u ponad 90% szczurów, chociaż ani lipidowy ekstrakt, ani czysty likopen nie dały tutaj podobnego efektu. Uzyskane wyniki pozostawały w zgodzie z wcześniejszymi ustaleniami tego zespołu badawczego, że wprawdzie likopen sam w sobie nie zapobiega alkoholowemu uszkodzeniu wątroby, niemniej odgrywa kluczową rolę w działaniu ochronnym składu całego pomidora (Stice, 2015).

Niezależnie od tego, że alkohol jest w niewielkich ilościach pożyteczny dla zdrowia układu krążenia, to nawet umiarkowane jego spożycie prowadzi do uszkodzenia neuronów mózgu na drodze stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego. Pewien zespół badawczy wykazał na przykład, że odpowiednik dwóch standardowych napojów alkoholowych (piw, drinków itp.) już w przeciągu 15 min. wywołał poważne uszkodzenia w obszarze DNA komórek nerwowych mózgu. Jednakże potraktowanie takich komórek likopenem, na 3.5 godziny przed narażeniem ich na działanie alkoholu, znacznie zmniejszyło rozmiary szkód poczynionych przez alkohol (Guest, 2015).

Z badań tych zadaje się więc wynikać, że likopen bez wątpienia chroni przed skutkami nadużycia alkoholu mózg. Działa też podobnie w odniesieniu wątroby, tyle że w tym przypadku jako element pełnego składu pomidorów.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.