Szałwia wspomaga układ krążenia

Wydrukuj ten artykuł

Zaburzenia gospodarki tłuszczowej organizmu, czyli inaczej lipidowej, nazywane są ogólnie dyslipidemią. Pojęcie to obejmuje nieprawidłowości w ilości, budowie i funkcjonalności poszczególnych frakcji tłuszczowych krwi. Dyslipidemię charakteryzuje więc w pierwszej kolejności wzrost poziomu cholesterolu całkowitego we krwi oraz jego tzw. „złych frakcji” – LDL i VLDL, czemu może towarzyszyć też wzrost poziomu triglicerydów oraz spadek poziomu frakcji „dobrego cholesterolu” – HDL. Dyslipidemia zwiększa ryzyko choroby krążenia, jest bowiem bezpośrednią przyczyną rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych, która prowadzi do choroby niedokrwiennej serca, niedokrwiennych udarów mózgu i niedokrwienia kończyn dolnych.

Główną przyczyną dyslipidemii jest niezdrowa dieta oraz ogólnie pojęty, niezdrowy styl życia. Na rozwój tej przypadłości narażeni są więc w pierwszej kolejności osobnicy z nadwagą, spożywający w nadmiarze słodycze i tłuszcze zwierzęce, stroniący jednocześnie od zdrowych tłuszczów roślinnych. Jeszcze bardziej narażają się ci, którzy stronią przy tym również od aktywności fizycznej, palą papierosy i nadużywają alkoholu. Czasem jednak dyslipidemia może mieć podłoże genetyczne, albo stanowić powikłanie choroby przewlekłej, takiej jak przykładowo cukrzyca.

Leczenie dyslipidemii obejmuje więc w pierwszej kolejności ruch i dietę. Efekty takiego postępowania monitorowane są za pomocą stężenia LDL, ponieważ w licznych badaniach wykazano, że to właśnie ta frakcja cholesterolu najlepiej odzwierciedla efekty terapii skierowanej przeciwko dyslipidemii. Kiedy jednak ruch i dieta nie dają wystarczająco zadowalających rezultatów, zapada decyzja o włączeniu farmakoterapii, której podstawę stanowią zwykle leki z grupy statyn. Statyny, jak się uważa, są tutaj najlepszym wyborem, ponieważ w wielu badaniach dowiedziono, że obniżają ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych oraz zmniejszają liczbę zgonów. Niemniej nie należą one do najbezpieczniejszych środków, albowiem generują poważne działania niepożądane, w postaci uszkodzenia mięśni i wątroby. Te niedogodności napędzają poszukiwania alternatywnych, ale bezpieczniejszych środków, pośród naturalnych składników roślinnych. W ramach tych poszukiwań naukowcy zainteresowali się między innymi szałwią – i uzyskali w jednym z badań (Sa, 2009) bardzo obiecujące rezultaty…

Do badania tego zakwalifikowano zdrowych, niepalących ochotników, którzy spożywali przez 4 tygodnie, 2 razy dziennie, po 300 ml herbatki szałwiowej, przygotowanej z 4 g suszu ziołowego. Obserwację prowadzono tutaj zarówno na przestrzeni drugiego i czwartego tygodnia suplementacji, jak też do dwóch tygodni po jej zakończeniu, w celu oceny utrzymywania się efektu zdrowotnego po odstawieniu ziółka.

Spożywanie herbatki z szałwii zdecydowanie obniżyło poziom cholesterolu całkowitego w osoczu krwi podczas fazy kuracji (o 4,5% w drugim i o 5,3% w czwartym tygodniu), osiągając szczytową efektywność (-16%) dwa tygodnie po zakończeniu kuracji. Jeszcze lepiej wyglądało to w przypadku frakcji złego cholesterolu LDL – spadek o 12,4% na koniec kuracji i o 19,6% po dwóch tygodniach od jej zakończenia. Jednocześnie doszło tutaj do radykalnego wzrostu poziomu dobrej frakcji cholesterolu HDL – o 50,6% pod koniec kuracji i o 37,6% po dwóch tygodniach od jej zakończenia.

Kluczową sprawą jest stosunek LDL/HDL, pozwalający na ocenę ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, powodowanych dyslipidemią. A jak się w powyższym badaniu okazało, herbatka szałwiowa zmniejszała stopniowo ten stosunek od wartości początkowej sprzed rozpoczęcia doświadczenia, do końca trwającej cztery tygodnie kuracji. Ten stosunek pozostał znacznie zmniejszony nawet po dwutygodniowym okresie obserwacji po zakończeniu kuracji.

Według autorów badania, wyniki te sugerują, że spożywanie herbatki szałwiowej poprawia profil lipidowy krwi, prowadząc do obniżenia poziomu szkodliwych dla naczyń krwionośnych cząsteczek LDL oraz wzrostu poziomu pożytecznych cząsteczek HDL, a tym samym przyczyniając się pozytywnie do kontroli dyslipidemii towarzyszącej cukrzycy, ale przede wszystkim związanej z chorobami układu krążenia.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.