Witamina K2 kontra BPH

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: łagodny rozrost gruczołu krokowego, BPH, żylaki powrózka nasiennego, witamina K2.

Niedawno spłodziłem artykuł dotyczący roli witaminy D3 w zapobieganiu i leczeniu BPH, czyli łagodnego rozrostu prostaty. Jednakże zgodnie z panującą powszechnie opinią, witaminę D3 powinniśmy zawsze suplementować łącznie z witaminą K2. Chodzi tu bowiem o proces kalcyfikacji tkanek miękkich, m.in. naczyń krwionośnych, który jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych związanych z podeszłym wiekiem. Otóż witamina D3, która w pewnych optymalnych zakresach dawek hamuje ten proces, w wysokich dawkach może go promować. Jak jednak się okazuje, kalcyfikację tkanek całkowicie powstrzymuje, a nawet odwraca, witamina K2. Jak więc sugerują specjaliści, łączna suplementacja obu tych witamin, obok całej masy rozmaitych korzyści zdrowotnych, jest w stanie przeciwdziałać kalcyfikacji tkanek miękkich, a tym samym wynikającym z tego procesu problemom zdrowotnym.

Ponieważ więc suplementując witaminę D3 z myślą o zdrowiu prostaty, również powinniśmy przyjmować ją łącznie z witaminą K2, dlatego ciekawiło mnie, czy również witamina K2 może okazać się pomocna w profilaktyce i terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. I jak się okazało, intuicja mnie w tym przypadku nie zawiodła. Poniżej przedstawiam więc najważniejsze wnioski płynące z artykułu opublikowanego w renomowanym piśmie naukowym Medical Hypotheses, należącym do grupy Elsevier (Donaldson, 2015)…

Chociaż powiększenie prostaty związane z wiekiem jest bardzo powszechne w społeczeństwach zachodnich, a przyczyny łagodnego rozrostu prostaty (BPH) są pilnie poszukiwane, nie ma biologicznego, mechanistycznego wyjaśnienia przyczyn i progresji tego bardzo powszechnego wśród mężczyzn schorzenia . Wszystkie dotychczasowe metody leczenia opierają się na łagodzeniu objawów, a nie na podstawowym zrozumieniu przyczyny choroby.

Jednak w świetle ostatnich postępów medycyny okazało się, że nawet subkliniczne żylaki powrózka nasiennego, które są znacznie częstsze, niż się powszechnie uważa, powodują wsteczny przepływ krwi z jąder przez gruczoł krokowy, powodując ponad 130-krotny wzrost wolnego testosteronu, z którego powstaje powiększający prostatę hormon DHT, w żyłach w pobliżu prostaty. Jak wykazano klinicznie, poprzez leczenie żylaków powrózka nasiennego na drodze embolizacji (zabiegu polegającego na wprowadzeniu cewnika do naczynia, w celu likwidacji nieprawidłowości żylnej) wewnętrznej żyły nasiennej oraz naczyń łączących i połączonych można odwrócić powiększenie prostaty, co skutkuje ustąpieniem dokuczliwych objawów chorobowych, towarzyszących BPH. Tak więc to prawdopodobnie właśnie głównie żylaki splotu wiciowatego czy żylaki powrózka nasiennego, jak postulują specjaliści, są bezpośrednią przyczyną BPH, a nie związane z wiekiem zaburzenia hormonalne, jak to się zwykle przyjęło uważać.

Ale co powoduje żylaki powrózka nasiennego? Otóż ostatnie badania ujawniły protekcyjną rolę witaminy K2 w zwapnieniu żylaków, a także rolę w proliferacji (rozmnażaniu) komórek mięśni gładkich w środkowej warstwie ściany żył. Witamina K2, jak się okazuje, jest ściśle ujemnie zaangażowana w proces powstawanie żylaków. Na podstawie tych wszystkich obserwacji autor publikacji ukuł taką hipotezę, że słaba kondycja zdrowotna prostaty jest zasadniczo zaburzeniem związanym z niedoborem witaminy K2. Dlatego też dalej autor postuluje, że dostarczając witaminę K we właściwej ilości i formie, przede wszystkim właśnie w postaci K2, wraz z innymi pomocnymi składnikami odżywczymi (np. witaminą D3) i bioaktywnymi składnikami roślin, możemy najprawdopodobniej wydłużyć okres prawidłowej czynności prostaty, a nawet odwrócić toczące się w niej procesy chorobowe, albowiem  ochronną rolę witaminy K w odniesieniu do zaawansowanego raka stercza stwierdzono już w jednym z niedawno przeprowadzonych badań.

Jak twierdzi autor publikacji, hipotezę tę można dalej oceniać w badaniach dotyczących związku witaminy K z żylakami powrózka nasiennego, a także badając związek między żylakami powrózka nasiennego a łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. A jeśli ta hipoteza okaże się prawdziwa, zarządzanie zdrowiem prostaty ulegnie radykalnej zmianie. Zamiast skupiać się na zdrowiu prostaty jako braku równowagi hormonalnej, powiększenie prostaty będzie postrzegane jako wynik złego stanu żył w ogóle, a w szczególności wewnętrznych żył nasiennych. Czynniki promujące zdrowie żył, w tym witamina K2, staną się w większym stopniu przedmiotem badań klinicznych. No i pojawiające się wreszcie zrozumienie przyczyny BPH umożliwi mężczyznom, za pomocą odpowiedniego żywienia i suplementacji, dbanie o swoje prostaty tak, aby mogli cieszyć się znacznie lepszym zdrowiem nawet na bardzo późnym etapie swojego życia.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.