Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Wasabi – kolagenowy czarodziej

2.10.2018 | Laboratorium urody | 0 komentarzy

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: chrzan japoński, wasabi, siarkowodór, izosaponaryna, fibroblasty, tkanka łączna, skóra, kolagen.

Tkanka łączna rozpowszechniona jest w strukturach naszego organizmu, przede wszystkim tworzy jednak skórę właściwą oraz bierne elementy aparatu ruchu, takie jak ścięgna, więzadła i stawy. Głównymi komórkami tkanki łącznej są fibroblasty, produkujące molekuły odpowiedzialne za jej sprężystość i elastyczność, pośród których najważniejszy wydaje się kolagen. Fibroblasty odnawiają się poprzez prosty podział, czyli w sposób bardzo podobny do bakterii. Jednak Matka Natura wmontowała fibroblastom zegar biologiczny, w postaci dość ściśle określonego limitu podziałów. Gdy fibroblasty podzielą się już wiele razy, wyczerpując ten limit, przestają się odnawiać i zaczynają się starzeć. Natomiast stare fibroblasty nie produkują kolagenu. Kolagen ulega degradacji, więc musi być uzupełniany na bieżąco przez nowy, wytwarzany przez fibroblasty. Kiedy kolagen traci możliwość regeneracji, oparte na nim struktury anatomiczne tracą sprężystość, elastyczność i wytrzymałość. I właśnie tak wygląda jeden z mechanizmów starzenia się organizmu. To właśnie za jego sprawą pojawia się starcze oblicze oraz na jego drodze dochodzi do zniedołężnienia. Dlatego też naukowcy poszukują ziół i ich związków aktywnych, które były zdolne powstrzymać proces starzenia się komórek i zmusić dojrzałe fibroblasty do efektywnej syntezy kolagenu.

Chyba wszyscy znamy chrzan japoński, chociaż pewnie lepiej pod nazwą wasabi. Wasabi znane jest przede wszystkim miłośnikom sushi. Ogólnie rzecz biorąc, zastosowanie kulinarne chrzanu japońskiego jest bardzo podobne, jak naszego rodzimego. Z obu przyrządzamy rodzaj gęstej pasty o ostrym smaku i zapachu, służącej przyprawianiu mdławych ze swej natury potraw. Na korzyść wasabi przemawia jednak ekologia jego upraw. W swoich rodzinnych stronach, na Sachalinie i Wyspach Japońskich, dzikie wasabi rośnie w chłodnych, ocienionych, płytkich strumieniach o bardzo czystej, źródlanej wodzie, wysoko w górach, tak więc również jego hodowle najczęściej osadzane są w podobnych warunkach środowiskowych, na brzegach krystalicznych strumieni.

Podobnie jak w przypadku naszego chrzanu, głównymi składnikami aktywnymi wasabi są związki siarkowe. Związki te, z uwagi na swoje szerokie właściwości przeciwdrobnoustrojowe, ciszą się sławą naturalnych antybiotyków, pomagających w zwalczaniu rozmaitych infekcji i zapobieganiu im. Związki siarkowe posiadają również zdolność uwalniania siarkowodoru w tkankach, po przeniknięciu do organizmu. To bardzo atrakcyjna cecha, gdyż siarkowodór okazał się gazem o niezwykłych właściwościach, m.in. odwracającym proces starzenia komórkowego. W efekcie odpowiednio zaplanowanych eksperymentów, naukowcom udało się – za pomocą związków uwalniających w tkankach siarkowodór – zmniejszyć aż o 50% liczbę komórek, które przestały się dzielić z powodu zaawansowanego wieku biologicznego (Latorre, 2018).

Ponieważ wasabi było tradycyjnie użytkowane również jako odmładzający cerę środek kosmetyczny, naukowcy próbowali przebadać na tym polu jego aktywność biologiczną, która wcześnie nie była jeszcze badana przez żaden zespół (Nagai, 2010). A wtedy właśnie się okazało, że wasabi stymuluje syntezę kolagenu w ludzkich fibroblastach. Za efekt ten nie odpowiadały jednak, jak moglibyśmy się spodziewać, związki siarkowe wasabi, ale znaleziony w nim flawonoid nazwany  izosaponaryną. Wyizolowana przez badaczy izosaponaryna należała do grupy glikozydów flawonoidowych i okazała się najsilniejszym stymulatorem syntezy kolagenu ze wszystkich składników wasabi. Izosaponaryna zwiększała produkcję kolagenu na poziomie genu tego białka, intensyfikując proces formowania cząsteczek jego informacyjnego RNA. Synteza kolagenu stymulowana jest naturalnie przez hormon tkankowy, nazywany transformującym czynnikiem wzrostu typu beta (TGF-beta).Wprawdzie więc traktowanie ludzkich fibroblastów izosaponaryną nie wpłynęło na produkcję białka transformującego czynnika wzrostu typu beta, ale za to zwiększyło produkcję białka receptora tego hormonu, a to właśnie receptory odpowiadają za aktywność hormonów w ich komórkach docelowych. Izosaponaryna pobudzała na poziomie genów również produkcję enzymu katalizującego wspólnie z witaminą C syntezę hydroksyproliny – aminokwasu charakterystycznego dla kolagenu, odpowiadającego za wytrzymałość mechaniczną tego białka.

No cóż… wasabi jawi się nam jako wyjątkowo atrakcyjny środek przeciwstarzeniowy; raz – z uwagi na odmładzające komórki związki siarki, dwa – ze względu na stymulującą syntezę kolagenu izosaponarynę.

Facebooktwitterlinkedin