Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Witamina K2 kontra BPH

22.09.2021 | W zdrowym ciele...

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: łagodny rozrost gruczołu krokowego, BPH, żylaki powrózka nasiennego, witamina K2.

Niedawno spłodziłem artykuł dotyczący roli witaminy D3 w zapobieganiu i leczeniu BPH, czyli łagodnego rozrostu prostaty. Jednakże zgodnie z panującą powszechnie opinią, witaminę D3 powinniśmy zawsze suplementować łącznie z witaminą K2. Chodzi tu bowiem o proces kalcyfikacji tkanek miękkich, m.in. naczyń krwionośnych, który jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych związanych z podeszłym wiekiem. Otóż witamina D3, która w pewnych optymalnych zakresach dawek hamuje ten proces, w wysokich dawkach może go promować. Jak jednak się okazuje, kalcyfikację tkanek całkowicie powstrzymuje, a nawet odwraca, witamina K2. Jak więc sugerują specjaliści, łączna suplementacja obu tych witamin, obok całej masy rozmaitych korzyści zdrowotnych, jest w stanie przeciwdziałać kalcyfikacji tkanek miękkich, a tym samym wynikającym z tego procesu problemom zdrowotnym.

Ponieważ więc suplementując witaminę D3 z myślą o zdrowiu prostaty, również powinniśmy przyjmować ją łącznie z witaminą K2, dlatego ciekawiło mnie, czy również witamina K2 może okazać się pomocna w profilaktyce i terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. I jak się okazało, intuicja mnie w tym przypadku nie zawiodła. Poniżej przedstawiam więc najważniejsze wnioski płynące z artykułu opublikowanego w renomowanym piśmie naukowym Medical Hypotheses, należącym do grupy Elsevier (Donaldson, 2015)…

Chociaż powiększenie prostaty związane z wiekiem jest bardzo powszechne w społeczeństwach zachodnich, a przyczyny łagodnego rozrostu prostaty (BPH) są pilnie poszukiwane, nie ma biologicznego, mechanistycznego wyjaśnienia przyczyn i progresji tego bardzo powszechnego wśród mężczyzn schorzenia . Wszystkie dotychczasowe metody leczenia opierają się na łagodzeniu objawów, a nie na podstawowym zrozumieniu przyczyny choroby.

Jednak w świetle ostatnich postępów medycyny okazało się, że nawet subkliniczne żylaki powrózka nasiennego, które są znacznie częstsze, niż się powszechnie uważa, powodują wsteczny przepływ krwi z jąder przez gruczoł krokowy, powodując ponad 130-krotny wzrost wolnego testosteronu, z którego powstaje powiększający prostatę hormon DHT, w żyłach w pobliżu prostaty. Jak wykazano klinicznie, poprzez leczenie żylaków powrózka nasiennego na drodze embolizacji (zabiegu polegającego na wprowadzeniu cewnika do naczynia, w celu likwidacji nieprawidłowości żylnej) wewnętrznej żyły nasiennej oraz naczyń łączących i połączonych można odwrócić powiększenie prostaty, co skutkuje ustąpieniem dokuczliwych objawów chorobowych, towarzyszących BPH. Tak więc to prawdopodobnie właśnie głównie żylaki splotu wiciowatego czy żylaki powrózka nasiennego, jak postulują specjaliści, są bezpośrednią przyczyną BPH, a nie związane z wiekiem zaburzenia hormonalne, jak to się zwykle przyjęło uważać.

Ale co powoduje żylaki powrózka nasiennego? Otóż ostatnie badania ujawniły protekcyjną rolę witaminy K2 w zwapnieniu żylaków, a także rolę w proliferacji (rozmnażaniu) komórek mięśni gładkich w środkowej warstwie ściany żył. Witamina K2, jak się okazuje, jest ściśle ujemnie zaangażowana w proces powstawanie żylaków. Na podstawie tych wszystkich obserwacji autor publikacji ukuł taką hipotezę, że słaba kondycja zdrowotna prostaty jest zasadniczo zaburzeniem związanym z niedoborem witaminy K2. Dlatego też dalej autor postuluje, że dostarczając witaminę K we właściwej ilości i formie, przede wszystkim właśnie w postaci K2, wraz z innymi pomocnymi składnikami odżywczymi (np. witaminą D3) i bioaktywnymi składnikami roślin, możemy najprawdopodobniej wydłużyć okres prawidłowej czynności prostaty, a nawet odwrócić toczące się w niej procesy chorobowe, albowiem  ochronną rolę witaminy K w odniesieniu do zaawansowanego raka stercza stwierdzono już w jednym z niedawno przeprowadzonych badań.

Jak twierdzi autor publikacji, hipotezę tę można dalej oceniać w badaniach dotyczących związku witaminy K z żylakami powrózka nasiennego, a także badając związek między żylakami powrózka nasiennego a łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. A jeśli ta hipoteza okaże się prawdziwa, zarządzanie zdrowiem prostaty ulegnie radykalnej zmianie. Zamiast skupiać się na zdrowiu prostaty jako braku równowagi hormonalnej, powiększenie prostaty będzie postrzegane jako wynik złego stanu żył w ogóle, a w szczególności wewnętrznych żył nasiennych. Czynniki promujące zdrowie żył, w tym witamina K2, staną się w większym stopniu przedmiotem badań klinicznych. No i pojawiające się wreszcie zrozumienie przyczyny BPH umożliwi mężczyznom, za pomocą odpowiedniego żywienia i suplementacji, dbanie o swoje prostaty tak, aby mogli cieszyć się znacznie lepszym zdrowiem nawet na bardzo późnym etapie swojego życia.

Facebooktwitterlinkedin